"Za komančů bylo líp..."

5. prosince 2012 v 22:50 | Rezavá bestie |  Stesky
VAROVÁNÍ: Článek obsahuje neuvěřitelnou kupu sprostých slov, narážek na některé jedince, kteří u mě těmito "projevy" dostali společenský status "filcka" a bude naprosto nekorektní.

...kurva, chcete mi touhle hláškou fakt uvařit krev???
Člověka, co pronese tenhle nesmysl, bych nejraději dekapitovala zatraceně tupým a hodně rezavým předmětem. Obzvláště ve chvíli, kdy to pronese zcela vážně někdo, koho by za minulého režimu okamžitě pověsili za koule jen kvůli jeho ksichtu.
"Bylo to fajn, hned po škole člověk dostal práci... když se oženil, měl byt. Vidělas někdy na fotce z té doby houmlesáka?"
Hovno. Práci (a vůbec možnost studovat) dostal, pokud vyhovaval a měl rodinku ve straně, nebo nebyl "nevyhovující". Ta moje se k tomuhle nikdy neuchýlila. A výsledek? Matku nepustili ani na učňák. Byt? Čekalo se něj i dvacet let. A houmlesáci? Do prdele, kurva! Proberte se! Přečin "zahálky" - houmlesáky futrovali do vězení, aby náhodou nebyli vidět.
A ano. Měli jsme nálepku "nevyhovující". Kvůli tomu, že ani ne sedmnáctiletá holka obarvila na černo lékařský plášť a načmárala si na něj znak Depeche Mode. Kvůli tomu, že odmítala nosit tesilky a místo toho chodila raději v džínách. A taky poslouchala Black Sabbath a měla otevřené okno...
"Všechno bylo levný, jídlo kvalitnější, dneska si člověk nemůže dovolit ani dovolenou!"
Levný to možná bylo. A bylo hovno. Když doveli do krámu boty, ženský vzali první krabici u ruky a před obchodem si to měnily za velikost, která se alespoň přiblížila té jejich chtěné.
Jídlo? Když něco v obchodě bylo, bylo to hned pryč. Žádné dnešní výběry deseti druhů masa...
Ve zkratce? Opět, pokud člověk neprolezl prdelema rudochů s úsměvem na tváři, občas ty peníze i měl. Protože je nebylo za co utratit.
A dovolená? Východní Německo, nebo Jugoška? Vyberte si! Ale jenom pokud jste hodní a práskáte na sousedy!
"Jsou to kecy. Vůbec to tak hrozný nebylo!"
Jasně. Viděla jsem fotky vlastního dědy, když mu bylo něco málo přes dvacet. Měl rozbitou držku a přelomený nos. Důvod? Dovolil si nosit venku "texasky" a měl účes tehdy tolik oblíbený v Americe. A dokonce si dovolil psát a posílat balíčky se svou sestrou, která tam žila. Většina jich stejně do Čech nikdy nedošla... někomu výš se prostě ten obsah (ne)líbil...


Ano, nezažila jsem to. Jsem dítě porevoluční euforie. Ale stejně se mě to dotklo. Ještě v kočárku mě matka táhla na koncert Karla Kryla. Jen abych jednou pochopila. A já pochopila.
Dnes dokáže spousta lidí těsně přes dvacet tvrdit věci, které jsem uvedla. Nechápu to.
Často jsou to lidé, co poslouchají tehdy "špatnou" hudbu, nebo píší blogy, mají webové stránky se svými ("korektními" i "nekorektními" názory), jsou propíchaní a potetovaní... A vůbec jim, do prdele, nedochází, že tehdy by je zavřeli snad za všechny zmíněné body...

Z druhé strany musím uznat, že mě příšerně potěšila jedna věc. ACTA. Respektive demonstrace proti ní. Jednou jsem řekla, že jestli něco podobného přijde, budu stát v první lajně odporu. Stála jsem. V mínus patnácti, promrzlá, nemocná... ale šťastná. Z pohledu na to, kolika mladým lidem není lhostejné to, co vybojovali jejich rodiny v roce 1989...
Ono vítězství, kdy takhle příšernost defitivně padla, jsem málem obrečela. Ne, není všemu konec. Ale část nás ukázala, že jsme ještě schopni se postavit něčemu takovému... A věřím, že to dokážeme znovu.

A teď... teď nemůžu skončit jinak:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Enitas Enitas | Web | 6. prosince 2012 v 6:18 | Reagovat

Já teda nevím, jak to přesně v té době fungovalo, ale určitě nebyl nějaký blahobyt. Neříkám, že dneska je všechno super, ale přece jen máme ve všech směrem daleko víc možností. Někteří si možná myslí, že tenkrát bylo líp, ale to je podle mě tím, že na to špatné z minulosti se zapomíná rychleji, než na to dobré.

2 Sorbona Morna Rocco Sorbona Morna Rocco | Web | 6. prosince 2012 v 6:27 | Reagovat

K tejto minulosti sa nechcem vracať, nezažila som ju a rozprávanie mi príde skreslené. Aj keĎ niečo to do seba malo. Ale je mi jasné, že by som si krásne posedela. Ach, ja neviem, ľudia sa radi sťažujú a keď zistia, že je ešte horšie, tak svoj názor zmenia. Chudák Kryl, ten sa musí v hrobe obracať :(

3 Natas Natas | Web | 6. prosince 2012 v 9:25 | Reagovat

Tak co bych ti k tomu řekla, asi to, že jsem před revoluční a upřímně nic mi nechybělo, máma se o mě starala dobře, co jsem chtěla měla jsem. Nikdy jsme neměli problémy jako dnes. Upřímně v naší rodině nikoho nezavřeli, naše rodina neudávala. Do skautu jsme nechodili, oblečení vozila teta z Německa, školu rodiče vystudovali i přesto, že nebyli skauti a neúčastnili se průvodů. Peníze na tehdejší dobu měli slušné. Jen to udávání mi vadí, to bylo a je. Jinak by také děda neskončil v koncentráku. A dál, každý to vidí podle svých poměrů, kdy ti dojde, že se rozčiluješ zbytečně? Svůj názor nemůžeš druhým vnutit, na to jsou vulgární slova krátká. Ostatně, co se týče revoluce a toho jak to vypadá dnes, spolužačka na střední se kasala tím a to už byla tato doba, jak její rodiče jedou do Prahy stávkovat, ptala jsem se proč. Odpověď? Zaměstnavatel je vyslal, dal jim den volno a pět set korun na cestu, jeli. Marně jí maminka říkala, aby to nikomu neříkala, ona to vytroubila všem. Inu má odpověď tehdá byla "Že marná byla stávka sametová, když stávkujeme pro prachy ve prospěch zaměstnavatele a sami na sebe si pleteme bič." Jako čtivo před spaním doporučuji novelu obchodního a občanského zákona, která vejde v platnost roku 2014, to se ti teprv protočí panenky.

4 rezava-bestie rezava-bestie | Web | 6. prosince 2012 v 12:54 | Reagovat

[3]: Jak jsem psala - udivuje mě, KDO je to schopný pronést. Chlap s vlasama do pasu, slečna, které z výstřihu leze tetování a napojí na to chvíli po tom, co prohlásila jak pojede příští rok studovat do Anglie...
Naše rodina si to zase tehdy "užila" výborně. Praděda v lágru (posílal svým příbuzným na západ info, co se tu děje), půlka rodiny za oceánem, protože se na to nebyli schopni dívat... druhá půlka tady díky tomu permanentně na výsleších...

5 Babu Babu | Web | 6. prosince 2012 v 15:02 | Reagovat

Miluju Kryla.
V té době jsem nežila, takže většinou držím hubu, když se o tom mluví, ale co jsem slyšela od máti a pochopila  z různých dokumentů a právě protestsongů... ani si nedokážu představit tu magorii. Ale    ti lidi, co tvrdí, že za komunistů bylo líp, by, kdyby přišli k moci, určitě zase kňučeli po demokracii. Teď nevím, jestli bych si měla "přát", aby dnešní mladá generace zakusila komunismus, aby věděla, co to obnášelo, nebo doufat, že je tu ještě pořád dost lidí se zdravým rozumem, kteří nebudou dělat nesmyslné kroky zpátky.

6 No.929 599 No.929 599 | Web | 6. prosince 2012 v 16:46 | Reagovat

Konečně pravdivý názor! Jenže, zkus to říct některým(třeba blogu ers) a ukamenují tě, nebo ještě líp, začnou nadávat do feťáků. Nebo nejlíp, zakážou komentáře:)

7 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | 7. prosince 2012 v 12:07 | Reagovat

Taky  jsem to nezažila, ale co mi vyprávěl otec nebo babička, můžu jen souhlasit.My jsme národ, co si pořád jen stěžuje, kdyby jsme to tu měli jiné, taky budeme remcat, lidi remcali tehdy a remcají i teď a nepřestanou, protože jim není nic dobrý. Nejraději by byli, kdyby nemuseli hnout prstem, ale vše , co chtěli se jim vyplnilo a vše dostali, jako v pohádce.Štve mě tenhle přístup, v čr jsem jen pořád poslouchala, jak to a ono, ten a onen, ale člověk pro to aby to tak nebylo nehrábl prstem. O komančích nemluvě, často slýchávám, jak bylo líp, jo bylo vše levnější, ale taky byly dočista jiné platy a, když jsem kdesi četla srovnání dnešních cen a přepočet tehdejších na dnešní poměry, vychází to vesměs nastejno. Člověk nemohl nic a musel všechno, jde prostě jen o to, že jsme věčně nespokojení a urejpaní, ale pro nějaké zlepšení jen málo, kdo hrábne prstem, všichni čekají, že to za ně někdo udělá a běda, když špatně.

8 rezava-bestie rezava-bestie | Web | 7. prosince 2012 v 12:33 | Reagovat

[6]: Tam se ani nepokouším dostat. Dost dobře si umím představit, kdo to píše a jímá mě z toho hrůza.

[7]: Vystihlas to přesně. Češi si s oblibou stěžují po hospodách, teď i po internetu... ale aby se zvedli a něco udělali? Skoro nemožno. Tenhle přístup nás jednou sežere i s botama. Jinak dosti zajímavá stránka na tohle téma: http://www.zakomunistu.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama