Neslavíme Vánoce. No a, sakra, co?!

3. prosince 2012 v 12:29 | Rezavá bestie |  Rezavá bestie a svět kolem
Nemám ráda chvíle, kdy se v mé blízkosti zapřede rozhovor na Vánoce. Všichni se chlubí, jak mají upečeno, nakoupeno, uklizeno... a já sedím a otráveně čumím, protože oslavu Vánoc jsem položila někdy v patnácti. Kupodivu se ke mně připojil i (nekatolický) zbytek rodiny.
Důvod? Přišlo mi to příšerně pokrytecké. Proč se mám usmívat na příbuzenstvo, které celý rok nevidím a ještě se jim zkoušet trefit do vkusu ve chvíli, kdy si o nich pamatuju leda tak jména a matně tuším, že se z Rakouska vrátili do Čech? A ještě k tomu snášet tuny urputně vtipných průpovídek směrem k mému tetování, vlasům, postavě... ("Hele, tys byla v kriminále?" "To ti teče krev z hlavy, nebo ti tak blbě chytla barva?" "Dejte tý holce občas nějaký maso, vždyť vypadá jak kdyby přežila Dachau!") Brr. Ještě dodneška mám chuť provést téhle větvi rodiny kolonoskopické vyšetření kostelním paškálem.
Bod B: Nebudu slavit svátek, kterým se tlupa popatlaných křesťanů snažila přemazat ten původní, který byl vlastní krvi (a kupodivu znovu povstávajícím názorům) o tolik bližší.

Když tohle řeknu někdo venku, pomalu mám pocit, že je na místě krýt si hlavu a čekat, kdo mě kdy něčím praští. Prý mi utíká všechno krásné.
Ehm...

Moje oslava spočívá v tom, že o rovné tři dny dříve vyrazím do lesů. Na obřad nejkratšího dne v roce, Zimního slunovratu. Místo hadrů táhnu v krosně mrkev, jablka a ořechy. A ano, udělám si takový prevánoční sotromek. Napíchám to a navěším na první strom na odlehlém místě, který se mi zalíbí. Všechna zvěř, kterou příroda neochránila darem zimního spánku, bude mít alespoň na chvíli trochu bezpracného jídla.
Za soumraku se rozloučíme se světlem... o půlnoci projdeme dalším žehnacím kolečkem... a ráno přivítáme nový, delší den. Ač je zima v začátcích, pomalu se blíží doba prvního páření, světlo zase začne převažovat tmu... mám tenhle svátek ráda.
A onoho "kouzelného" čtyřiadvacátého? Ne, žádné miminko mi neleze strkat dárky do oken a občas z okna vyhodím oběšeného Satana Kalouse. A snažím se potlačit záchvaty vzteku, kdy mi každou noc do oken blikají tuny světélek z oken protějšího domu. PRE z toho musí mít dvojnásobné Vánoce.
Většinou oškubu sousedovi jeho "miláčka". Nádherný cesmínový keř. Lístky cesmíny hodit do misky s vodou, fouknout a číst... no, ne že bych tomu věřila (i když některé předpovědi z téhle doby se vyplnily), ale je to takové... milé. A pak hektolitr svařáku, chlupaté boty a kila pečených kaštanů a jablek. A občas si domů přinesu pár tisových větví... co kdyby se stalo, že přichází jedna ze zim před Ragnarokem a jaro by se tentokrát neobtěžovalo vrátit..?

Žádný šílený shon, narvané obchoďáky ani kosení nebohých kaprů. Tyhle dny si užiju v klidu. Tedy tak, jak chci...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tai Todd Tai Todd | Web | 3. prosince 2012 v 12:33 | Reagovat

Jsi můj člověk nejen kvůli rýpání do vzhledu ( že vypadám, jako tetovaná kriminálnice slyším pořád) ale taky kvůli postoji k vánocům, mám přesně ten samý důvod, letos , protože žiju v zahraničí ani nejedu domů, to by mě ohrálo, jen pro tu faleš, kterou moje rodina na svátky nastolí...

2 Incredible School Incredible School | Web | 3. prosince 2012 v 12:34 | Reagovat

Ahoj, rádi bych tě pozvala na mé RPG.
Jde o to, že si vybereš schopnost a tu potom rozvíjíš, stejně jako charakter tvé postavy. Poznávej nové přátele a uč jak projít zdí, jak lusknutím prstu rozdělat oheň nebo třeba zapamatovat si vše co uvidíš.
Tešíme se na Tebe,
Incredible school

3 Sorbona Morna Rocco Sorbona Morna Rocco | Web | 3. prosince 2012 v 12:49 | Reagovat

Ach, Vianoce. Tak ošemetný sviatok. U nás sa ten klasický duch vytratil už dávno. Vyprdnúť sa na nejaké narodenie nejakého cvoka. Ide mi o tú pohodu a zábavu. Mať na chvíľu v obývačke les. No les, ako les. Jeden umelohmotný stromček obvešaný starými ozdobami. Ide mi o tú atmosféru, keď sedíme za stolom, večeriame spolu so psom a je nám všetkým fajn. Ten zvyšok s nútenými návštevami (Wuááá som rada, že k nám nikto nechodí) sa skráti na minimum. Pár blbých rečí, pár blbých darčekov a život ide po svojom.Aspoň mám dôvod piť sama pod stromčekom ako posledný alkoholik a smiať sa nad papierovým betlehémom, ktorý stále padá (asi jeidný dôvod, prečo tam je)... Zimu veľmi v láske nemám, no toto je moment, keď si ju môžem uctiť a osláviť, po svojom...

4 rezava-bestie rezava-bestie | Web | 3. prosince 2012 v 12:59 | Reagovat

[3]: No, my se u té večeře možná tak zhádáme a požereme víc než normálně, já po třetí skleničce pošlu příbuzenstvo s blbými narážkami do řiti... komedie by se podle toho dala asi natočit skvělá.
Ale vzít si pár termosek se svařákem do leda... hm, ženská, právě jsi mě inspirovala k nové oslavě... :))

5 Sorbona Morna Rocco Sorbona Morna Rocco | Web | 3. prosince 2012 v 17:06 | Reagovat

[4]: Ja som v tom nevinne :D ale prečo nie :)) A ja narážky príbuzenstva ignorujem, ticho sledujem ich handrkovanie a snažím sa nesmiať nad ich neuveriteľnými "problémami"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama