Runa Isa

25. listopadu 2012 v 16:13 | Rezavá bestie |  Runy & pohanství

Isa

Význam: Led, zima, klid, stagnace
Runa se váže k norně Verdandi (minulost), obryni Skadi (lovkyně z Jötunheimu) i světu Niflheim.
Její čas nadchazí s prvním sněhem, datově na 14 dní následujících po 28. listopadu.

V severské mytologii a runových výkladech je Isa vnímána jako poměrně negativní prvek, zimní období bylo pro naše předky těžkým časem, příroda usíná a bez zásob a ohně nelze přežít. Stejně jako mnozí bohové a bohyně došli újmy po sporu s obry z jinovatky.

Jak jsem zmínila, Isa je ale naopak souvztažná se světem Niflheim - prapůvodním světem, který dal spolu s Múspelheimem život první bytosti, obru Ymimu.
Taková se dá vnímat jako runa počátku, pramatka a tedy i pozitivní síla vzniku nového, kdy po dlouhé zimě přichází nový začátek.

Pro stabilnější jedince je Isa dokonalým společníkem k meditaci - díky svému významu klidu dokáže člověka zavést až do stavu reálného nevědomí, kdy - ač víte, že jste vzhůru - k vám žádné podněty z vnějšího světa nepřichází a můžete se ta plně sustředit na svůj cíl.
Naopak osoby labilnější povahy (nebo alespoň ty, které nejsou schopny dobré sebekontroly) mohou snadno dojít k úhoně - riziko, že se člověk zcela odtrhne od vnějšího světa a zůstane utopený někde mezi hlubokou meditací a realitou, je víc než reálné. Takový stav se pak může projevit skoro jakkoliv: od hluboké introverze až po naprostou derealizaci, kdy si jedinec neuvědomí nebezpečí ani ve chvíli, kdy se k němu řítí splašený kamion.

Pokud se však s runou naučíte zacházet, je společníkem, který vás provede po netušených hlubinách mnoha zvláštních světů. Od Niflheimu až po legendární Thule, krajinu ledu a bílých vlků...

Runové kletby, jejíchž působení má být dlouhé a urputné je dobré zakončit právě Isou - zmíněné aspekty si tak velice dobře pojistíte.
V dalších významech je pak dobré ji použít ve chvíli, kdy si přejete ustrnutí cíle na jisté věci, kterou určíte runou Ise předchízející.

Při vykládání můžete s Isou počítat jako s mrtvým bodem - je důležité vnímat vztahy s okolními runami (napřiklad Isa a Sowilo mohou značit spokojené pokračování vztahu i potomky, ale Isa a Nauthiz naopak těžko překonatelné problémy, kdy bude lepší vztah ukončit).
Nic není černobílé a u této runy to platí dvojnásob...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama